Department Of Information Technology


  • Ms. Rupali Chaudhari (Final Year Student) has been declared as 2nd University Topper with 79.02% for year 2012-13.

    Significant Achievements of the IT Dept (2016-17)

    1. Ms.Nikita Belekar, Ms.Prathibha Thete, Ms.Priyanka Patil, Mr.Ganesh Kadam, Mr.Pranay Salve, Mr.Harshad Merkute participated  in Project competition in “Smart India Hackathon 17 (International Level)” on 1st & 2nd April 2017 at Kochi Organizer by MHRD, Govt., of India.
    2. Mr.Ajinkya Dahale,  Ms. Kalyani Joshi,  Ms. Vaishali Unhawane, Mr.Siddharth Nidane,  Mr.Abhijit Thombare won the First Prize in Project competition in “Brainwave17(State Level)” on 16th  March 2017 at Amrutvahini COE, Sangamner, A'Nagar.
    3. Mr.Ajinkya Dahale, Ms. Kalyani Joshi, Ms. Vaishali Unhawane, Mr.Siddharth Nidane,  Mr.Abhijit Thombare won the First Prize in Project competition in “MET- Nirmaan 17 (State)” on 24th  March 2017 at MET, COE, Nashik.
    4. Ms.Neha Borale, Ms. Sushma Shinde, Ms. Aakanksha Sinha, Ms.Shraddha Pawar  won the Third Prize in Project competition in “Impetus & Concepts 17 (National)” on 24th  March 2017 at PICT, Pune.
    5. Ms.Alisha Gajare, Ms.Siddhi Shah  won the Third Prize in Project competition in “Project Expo 17” on 31st March 2017 at MIT Academy of Engg., Alandi, Pune.
    6. Mr.Akshay Borse won second prize in C-Programming competition in “ITiazza  2K17”on 20th & 21st March 2017 organized by ITDept, KKWIEER, Nashik.
    7. Mr. Abhishek Charpe,  Mr..Akshay Borse  won First prize in C-Programming competition in “Telekenisis 17” on 18th &19th  March 2017 organized by  E&TC Dept, KKWIEER, Nashik.
    8. Ms.Manisha Arsule, Ms.Pallavi Garud won First prize in PPT Presentation in “SPOTLIGHT” on 6th to 13th  Feb 2017 organized by  IT & MECH Dept, KKWIEER, Nashik.

    Significant Achievements of the IT Dept (2015-16)

    1. Ms. Ankita Deshpande, third year student from IT department has developed an Android Application “Helping Hand” for Simhastha Kumbha Mela Nashik 2015 and Simhastha Kumbha Mahaparv Ujjain 2016. This application has been used in the Simhastha Kumbha Mela Nashik 2015 and Simhastha Kumbha Mahaparv Ujjain 2016 for finding out the lost people. Also this application was downloaded by 2 crore people and 12,752 people were benefited from this application.
    2. Ms. Shraddha Samdani, Mr.Purushottam Dike, Ms.Mohini Billade, Mr.Sagar Nikale won the Second Prize in Project competition in “Technosanjivani 16” on 26th March 2016 at Sanjivani Rural Education Society’s COE, Kopargaon.
    3. Ms. Shraddha Samdani, Mr.Purushottam Dike, Ms.Mohini Billade, Mr.Sagar Nikale won the Second Prize in Project competition in “ProjectMine 16” on 25th March 2016 at Matoshri COE., Nashik.
    4. Ms. Shagufta Chopdar won second prize in Quiz Competition on 11th February 2016 organized by CSI Student Branch, KKWIEER, Nashik
    5. Ms. Pratiksha Paluskar & MS. Shweta Mate won third prize in poster competition on Sept 2015 organized by ISTE Student Chapter, KKWIEER, Nashik.
    6. Mr. Sayeed Saifali won second prize in C-Programming competition on Sept 2015 organized by MET COE, Nashik.
    7. Ms. Mohini Billade won third prize in C-Programming competition on Sept 2015 organized by MET COE, Nashik.
    8. Ms. Kamble Rasika, Ms. Chikhlonde Jinal, Mr.Ashish Kapoor, Ms.Sonawane Shweta,  Ms. More Kalyani, Ms. Ghumare Gauri, Ms. Riya Dubey are participated in  ‘NSS Camp’ on Dec 2015 at Vilholi, Nashik.

    Significant Achievements of the IT Dept (2014-15)

    1. Ms. Akanksha Sinha (2nd Year Student) won the 25th Lakh Rupees in “Kaun Banega Crorepati” Episode on 1st October & 2nd October 2014. 
    2. Ms. Hardeep kaur (Final Year Student) won First prize in ‘C’ Coding in the "METEORITE” on Sept 2014 organized by Electronics Dept, MET’S College of Engineering, Nashik.
    3. Ms. Sneha Ingale & Ms. Kalyani Shewale (Final Year Student) participated in a paper presentation competition in "METEORITE” on Sept 2014 held at MET’S College of Engineering, Nashik.
    4. Ms. Tarul Shah & Ms. Kajal Shah (Final Year Student) participated in a Project competition in “Wireless sensor Network for greenhouse environmental monitoring" on Sept 2014 held at K.S.K.W. College CIDCO, Nashik.
    5. Ms. Hardeep Kaur & Ms. Arati Datir (Final Year Student) participated in a project competition in “Braille Browser" on Sept 2014 held at K.S.K.W. College CIDCO, Nasik .
    6. Ms. Radhika Kaushal, Ms. Priyanaka Bibbe, Ms. Kashmira Mulani, Ms. Swati Patil won the First Prize in a paper presentation competition on Feb 2015, held at G. H. Raisoni COE, Pune.
    7. Mr. Akshay Gaikwad won the First Prize in a Aptitude Test competition in ‘TechUnique 2k15 ’ on Feb 2014, held at Amrutvahini COE , Sangamner.
    8. Ms. Radhika Kaushal, Ms. Priyanaka Bibbe, Ms. Kashmira Mulani,Ms. Swati Patil won the First Prize in a paper presentation competition on Feb 2015 held at G. H. Raisoni COE, Pune.
    9. Ms. Priya Holkar, Ms. Hardeep Kaur, Ms. Priyanka Patil, Ms. Arti Datir won the First Prize in a Project presentation competition in ‘DIPEX 2015’ on March 2015 held at Nashik Engineering Cluster, Nashik.
    10. Ms. Priya Holkar, Ms. Hardeep Kaur,Ms. Priyanka Patil, Ms. Arti Datir won the First Prize in a Project presentation competition in ‘MVP Kshitij 2015’ on March 2015 held at NDMVP Samaj’s KBT COE, Nashik.
    11. Ms. Rupali kaware, Mr. Nikhil Jadhav, Ms. Mansi Jagtap, Ms. Kumudini Gharte won the Second Prize in a Project presentation competition in ‘Technofest 2015” on March 2015 held at Late G. N. Sapkal COE, Nashik.
    12. Mr. Shreyas Khare, Ms. Anuja Lalwani, Ms. Chitralekha Moharir won the First Prize in a Project presentation competition in ‘Projectron’ on March 2015 held at SVIT , Chincholi Nashik.
    13. Ms. Vinita Mulchandani, Mr. Shyam Singh, Ms. Megha Vidhate, Ms. Swathy Babu, Ms. Poonam Shewale won the Third Prize in a Paper presentation competition in ‘Techxellence -14-15’ on March 2015 held at SVIT,  Chincholi Nashik .
    14. Ms. Hardeep Kaur Mahal won the First Prize in the C Programming in ‘Blind Coding’ on March 2015 held at PVG’s COE, Nashik.

    Significant Achievements of the IT Dept (2013-14)

    1. Mr. Kaustubh Agnihotri, Ms. Riddhi Salvi, Ms. Sayli Zope participated in “Master Student Programme 2013” on July 2013 held at ISTE Student Chapter & Gokhale COE Nasik.
    2. Ms. Nikita Kochar,Ms. Radhika Kaushal,Ms. Neha More,Ms. Chaynika Harit,Mr. Kaustubh Agnihotri,Mr. Shyam Singh,Ms. Manasi Kasabe,Ms. Tarul Shah,Ms. Dhanai Khairnar,Ms. Vinita Mulchandani and Ms. Monika Pingale (Third Year Students) participated in a “Student Awareness Contest 2013” on Green IT, Google glass, Space & Satellite Communication , Artificial Intelligence on August,2013  held at IEEE Pune & Student Branch of International Institute of IT ,Pune.
    3. Ms. Poonam Shewale (Third Year Student) won 2nd prize in “C War “on Sept 2013 at NDMVP College of Engineering Nashik.
    4. Ms. Hardeep Kaur won Third prize in “C Cracker “ on Sept 2013 at Sandip Foundation COE, Nashik.
    5. Ms. Poonam Shewale won Second prize in “C War“ on Sept 2013 at NDMVEP COE , Nashik.
    6. Mr. Ashish Bagdane (Final Year Student) won first prize in “Code sprint“ on Feb 2014 at NDMVP College of Engineering, Nashik.
    7. Ms. Vinita Mulchandani & Ms. Chaynika Harit (Third Year Student) won first prize in “Paper – Azzi “ on Feb 2014 at NDMVP College of Engineering Nasik.
    8. Ms. Anuja Lalwani won the Second Prize in a’ paper presentation Competition’ on Feb 2014 at Amrut Vahini College of Engg., Sangamner.
    9. Ms. Hardeep Kaur (Third Year Student) won first prize in “C Coding“ on March 2014 at NDMVP College of Engineering, Nashik.
    10. Mr. Ashish Bagdane (Final Year Student) won first prize in “Blind Coding“ on March 2014 at Sandip Foundation’s College of Engineering. Nashik.
    11. Mr. Avhad Vijay Keru, Mr. Bagdane Ashish P, Mr. Barahate Ramesh and Ms. Kavita Shingare (Final Year Student) won 2nd prize in Project competition in the “Project Competition 14" on 10th March 2014 Organized by The Institution of Engineers(India) and Nasik.

    Significant Achievements of the IT Dept (2012-13)

    1. Ms. Rupali Chaudhari (Final Year Student) has been declared as  2nd University Topper with 79.02% for year 2012-13.
    2. Ms. Srushti Shah & Ms. Swati Bodake Selected as a Best Website in ‘Web Designing Contest’ on Oct 2012 organized by Swarovi Creations Nashik.
    3. Mr. Dinesh Modi, won second prize in ‘Web Designing Contest’ on Sept 2012 organized by PICT COE, Pune.
    4. Ms. Sneha Chavan won First Prize in a paper presentation competition in “Technofest-2013” on Feb 2013, held at Late G.N.Sapkal College of Engineering. Nashik.
    5. Mr. Mayur Hiray won the Second Prize in a “C Programming Contest” on Feb 2013 held at NDNVPCOE, Nashik.
    6. Ms. Bhamare Jyoti D won the First Prize in a “C Programming Contest” on Feb 2013 held at Matoshri COE, Eklahara, Nashik.
    7. Ms. Srushti Shah won the First Prize in a Seed InfoTech Test on Feb 2013  held at Seed Infotech, Nashik .
    8. Mr. Vishal S Kumar, Mr. Aher Yogesh R., Mr. Walde Deepak  N., Mr. Aher Nitish G. participated in a project competition in “Melange 2013” on Feb 2013 held at VIT, Pune.
    9. Ms. Dhanwate Anuja, Mr. Hiray Mayur S., Mr. Fernandis Oniel R., Ms. Bhamare Jyoti D. participated in a project competition in “Tectrix 2013” on March 2013 held at P.E.S COE, Aurangabad.
    10. Mr. Khare Kaustubh D., Mr. Yeolekar Nikhil B., Mr. More Nilesh R., Ms. Deshmukh Sharada, Mr. Devgire Vishal K., Ms. Dange Vishakha V., Ms. Wagh Sayali H. participated in a project competition on March 2013 held at CSI Student Branch at Cummins COE, Pune.
    11. Mr. Banerjee Trideep S., Ms. Bafana Divya M., Mr. Badame Saket P.,Ms. Bejekar Rajashree, Mr. Chakor Aditya A., Ms. Ahir Pallavi D. participated in a Paper Presentation Competition on March 2013  held at Y. T. Institute of Engg & Technology, Karjat.
    12. Ms. Inamdar Samrin, Ms. Kak Shriya Shiban, Ms. Sayyed Jazeb Nazar , Mr. Dhale Ashutosh R. participated in a project competition in “Project De Finale” on March 2013 held at MIT , Pune.